busku medelynas

Ar jums patinka ekologiškos uogos iš savo sodo? Tuomet valgomieji sausmedžiai kaip tik jums! Šių uogakrūmių populiarumas sparčiai auga, nes jie turi daug privalumų: labai atsparūs šalčiams, nereiklūs, retai serga ir, svarbiausia, tai yra labai vertingos ir mūsų pačios ankstyviausios uogos, sunokstančios iki dviejų savaičių anksčiau nei braškės! Sausmedžius žmonės labai pamėgo, kai atsirado naujos, stambiauogės sausmedžių veislės desertinio skonio uogomis. Pasaulio produktų rinkoje sausmedžio uogos dėl savo išskirtinės vertės priklauso super maistui! .

Sausmedžio uogų vertė

Valgomųjų sausmedžių uogos yra tamsiai mėlynos arba melsvos spalvos, pailgos formos,1,5-4,0 cm ilgio. Jos yra sultingos, skanios, gaivaus rūgščiasaldžio skonio. Kai kurių veislių (dažniausiai senesnių) uogose jaučiama šiek tiek pikantiško kartumėlio, kuris labai vertingas sveikatos požiūriu. Valgomųjų sausmedžių uogos yra vaistinė žaliava. Uogos savo biochemine sudėtimi yra ypač vertingos - tai gausus vitaminų C, A, beta karotino, B grupės vitaminų, PP, folio rūgšties, magnio, geležies, jodo (reikalingas skydliaukei), vario (hemoglobino sintezei), silicio (kaulų tankumui) šaltinis. Uogos pasižymi unikaliomis gydomosiomis savybėmis: jos stiprina kraujagyslių kapiliarus, daro juos elastingais, o tai labai svarbu širdies ir kraujotakos ligų profilaktikai, valo kraujagysles, stabilizuoja arterinį kraujo spaudimą (padidėjusiam kraujo spaudimui mažinti labai tinka ne tik šviežios, bet ir šaldytos sausmedžių uogos).

Sausmedis vadinamas "antioksidantų karaliumi". Jo uogos yra labai turtingos antocianinais (daugiau nei 4 kartus daugiau nei šilauogėse, avietėse ir braškėse), kurie kovoja su laisvaisiais radikalais ir yra labai svarbūs onkologinių ligų profilaktikai. Uogose esantis mikroelementas selenas, kuris gamtoje natūraliai randamas retai, lėtina odos senėjimo procesus. Dėl šių savybių sausmedį pelnytai vadina "jaunystės, arba gyvybės eliksyru". Uogose esančios medžiagos vertingos sergantiems diabetu, naudingos virškinimo sistemai, skatina šlapimo išsiskyrimą, valo organizmą nuo sunkiųjų metalų. Sausmedžių uogos nesukelia alergijos, todėl puikiai tinka mažiems vaikams ir besilaukiančioms mamytėms. Džiovintų sausmedžių žiedų antpilas ypač efektyvus nuo peršalimo ligų. Kadangi sausmedis veikia antiseptiškai, jo lapų nuoviru skalaujama gerklė sergant angina, o smulkintais lapais barstomos žaizdos. Uogas labai sveika valgyti šviežias, tinka šaldyti. Savo naudingų savybių nepraranda džiovintos uogos, iš kurių gaunama puiki vaistinė arbata. Iš sausmedžių uogų galite virti uogienę, gaminti kompotus, spausti sultis. Nepaprastai skanus yra sausmedžių uogų vynas. Šis medingas augalas puikiai tinka ir formuoti gyvatvores, nes jį galima karpyti. Sausmedis taip pat pakenčia užterštą orą.

Biologinės savybės

Valgomasis arba melsvauogis sausmedis (Lonicera caerulea) priklauso sausmedinių (Caprifoliaceae Juss.) šeimai. Valgomasis sausmedis yra ilgaamžis krūmas, gyvenantis 30-40 metų. Melsvauogiai sausmedžiai savaime paplitę JAV, Kanadoje, Kinijoje, Japonijoje, Kazachijoje, Rusijoje (Rytų Sibire ir Tolimuosiuose Rytuose) ir kt. Auga kalnuose, pamiškėse, upių ir kalnų šlaituose. Jie yra ypač atsparūs šalčiams, atlaiko iki - 45°C temperatūrą. Priklausomai nuo veislės sausmedžio krūmai dažniausiai užauga iki 1,5-2,0 m aukščio, jų stiebų žievė būna ruda, atpleišėjusi, nuo to ir kilo augalo pavadinimas. Žiedai dvilyčiai, geltoni ar žalsvai gelsvi, žydi balandžio - gegužės mėn. Jeigu orai šalti, kad pritraukti vabzdžius - apdulkintojus (bites, o dažniausiai - kamanes, nes jos skraido šaltu oru ir per lietų), sausmedžių žiedus galima nupurkšti cukraus tirpalu (2 valg. šaukštus cukraus - į 10 l vandens). Jų žiedai labai atsparūs šalnoms: atlaiko -6 – -8°C temperatūrą. Nuo žydėjimo pradžios iki uogų sunokimo praeina 30-40 dienų.

[Šaltu oru sausmedžių žiedus daugiausiai apdulkina kamanės]

Sausmedžių veislių parinkimas

Valgomieji sausmedžiai yra kryžmadulkiai augalai ir vienas šalia kito būtinai turi augti bent dviejų arba kelių skirtingų veislių krūmeliai, kad žiedai geriau apsidulkintų ir būtų gausus derlius. Vienas krūmas taip pat išaugins derlių, bet žymiai mažesnį. Jeigu sausmedžių sodinate keletą eilių, tai kiekvienoje eilėje turi kaitaliotis skirtingų veislių (bent dviejų) augalai, pvz., 3 krūmeliai ‘Wojtek’ ir 1 krūmelis ‘Nimfa’ ir taip sodinant visą eilę, o nesodinti - vienoje eilėje tik ‘Wojtek’, o kitoje - tik ‘Nimfa’ veislės sodinukus. Sausmedžių uogos pradeda nokti gegužės II pusėje arba birželį. Skirtingų veislių augalai skiriasi savo ankstyvumu, derlingumu, uogų stambumu, forma, spalvos intensyvumu, skoniu, biochemine sudėtimi, uogų polinkiu byrėti (arba nebyrėti) nuo krūmo, derėjimo trukme, krūmo dydžiu ir forma, atsparumu ligoms ir nepalankioms aplinkos sąlygoms ir kt. Daugumos veislių sausmedžių uogų derėjimas yra gana ištęstas. Skinti reikia tik pilnai sunokusias uogas, o ne tada, kai jos tik nusispalvina mėlynai ir dar nebūna prinokusios. Nokdamos uogos labai pasaldėja. Minimalus cukraus kiekis uogose turi būti 12 %, o naujų veislių uogose dažnai būna 13-14 %, tuomet jos yra tikrai gardžios.

Kiti straipsniai apie sausmedžius