busku medelynas

Sausmedžiai yra labai nereiklūs ir auginti juos nėra sunku. Tik reiktų žinoti jų auginimo ypatumus.

Vieta ir dirva. Sausmedžiai mėgsta saulėtą vietą. Kuo daugiau saulės jie gaus, tuo gražiau nusispalvinusios ir saldesnės bus uogos. Pusiau pavėsyje sausmedžiai mažiau derės ir uogos bus rūgštesnės. Tinkamiausia vieta - užuovėja, kur nėra skersvėjų. Geriausiai sausmedžiai auga derlingoje, humusingoje, purioje ir pakankamai drėgnoje (bet neužmirkstančioje) dirvoje. Jie nemėgsta per sunkių, šlapių, o taip pat ir skurdžių, smėlingų dirvų. Sausmedžiai gerai auga tiek silpnai rūgščiuose, tiek neutraliuose, tiek ir silpnai šarminiuose dirvožemiuose.

Sodinimo laikas. Pavasarį sodinti sausmedžius rekomenduojama anksti - iki pumpurų sprogimo, nors sodinti augalus iš vazonų galite per visą vegetaciją (svarbu, kad nebūtų didelių karščių ir sausrų). Labai tinkamas sodinimo laikas yra rugsėjo - spalio mėn.

Sodinimas. Dažniausiai sausmedžiai sodinami 2 metų sodinukais, tarp krūmų paliekant 1,0-1,5 m atstumą ir 2-3 m tarp eilių. Prieš sodinant šiuos uogakrūmius labai pravartu praturtinti dirvą perpuvusiu mėšlu arba kompostu. Iškaskite 50-60 cm skersmens ir 40-50 cm gylio duobę. Į ją įpilkite 1 kibirą komposto arba perpuvusio mėšlo, 100-150 g kompleksinių trąšų, galite pabarstyti 0,3-0,4 l medžio pelenų, viską permaišykite su esama žeme. Vazoną su augalu kelioms valandoms įmerkite į indą su vandeniu, kad pilnai sudrėkinti žemę. Jeigu sodinuko šaknys, išėmus iš vazono, stipriai susipynę, atsargiai prapurenkite, kad jos vėliau galėtų laisvai skleistis į šonus. Sodinkite iki šaknies kaklelio arba 2 cm giliau. Pasodinus stipriai apspauskite žemę aplink krūmą ir gausiai palaistykite vandeniu. Jeigu sodinukas turi 1-2 stiebus, tai juos trečdaliu patrumpinkite, kad šakotųsi ir greičiau susiformuotų platesnis krūmas.

Sausmedžių priežiūra

Sausmedžiai pirmuosius 2 metus po pasodinimo auga labai lėtai. Derėti pradeda 3-4 metais, o pilną derėjimą pasiekia, būdami 7-10 metų amžiaus. Pirmais ir antrais derėjimo metais sausmedžių uogos gali būti smulkesnės ir derlius mažesnis negu būdinga veislei. Nuo pilnai derančio krūmo galima priskinti iki 4-6 kg uogų.

Laistymas. Sausmedžių šaknys yra paviršinės, todėl būtinai laistykite juos pavasarį ir vasaros pradžioje, kai ilgiau nėra lietaus, kad krūmai nejaustų sausros. Kai nelyja, palaistykite bent 1 kartą per savaitę, o jeigu karšta - dažniau. Persistengti nereikia, nes drėgmės pertekliaus sausmedžiai nepakenčia. Geriausia laistyti vakare, išpilant 1-2 kibirus vandens aplink krūmą, kad vanduo per naktį gerai sudrėkintų visą šaknų zoną. Labai svarbu, kad krūmams būtų pakankamai drėgmės žydėjimo, uogų augimo ir nokimo metu. Gausiai laistant, uogos būna saldesnės. Trūkstant drėgmės, senesnių veislių uogos gali įgauti kartumą ir jos bus smulkesnės. Jeigu pavasarį ar vasaros pirmoje pusėje staiga pradeda geltonuoti ir kristi sausmedžių lapai, tai dirva gali būti per sausa (sumažins kitų metų derlių). Tuomet krūmus gausiai palaistykite ir būtinai patręškite.

Tręšimas. Kompleksinėmis trąšomis su mikroelementais sausmedžius patręškite pavasarį arba vasaros pradžioje (jas galite naudoti iki birželio pabaigos). Sausmedžius taip pat galite patręšti medžio pelenais: arba - anksti pavasarį, tirpstant sniegui, nedidelį kiekį sausų pelenų pabarstykite aplink krūmą, arba - vėliau palaistykite pelenų tirpalu (2-3 l pelenų išmaišykite į 10 l vandens, palikite parai; 1 l šio tirpalo įpilkite į 10 l vandens ir palaistykite). Galima tręšti ir raugintu mėšlu, žolių užpilais. Sausmedžiai ypač mėgsta tręšimą organinėmis trąšomis: kompostu ar perpuvusiu mėšlu.

Labai svarbu yra mulčiuoti sausmedžių pokrūmius: dirvos drėgmei išsaugoti visą augalų juostą užmulčiuokite 7-10 cm storio kompostu, smulkintomis žievėmis (jas galite užpilti ant komposto), nupjauta žole ar kt. Jeigu ilgai lyja ir mulčo sluoksnis storesnis, reiktų šiek tiek jį paskleisti į šonus, kad nebūtų prie pat šaknies kaklelio ir nepūtų stiebų apačia. Sausmedžiai (panašiai kaip agurkai) nemėgsta pokrūmių purenimo, nes jų šaknys paviršinės. Jie puikiai auga, pasodinti su juoda austine danga (drėgmę praleidžiančia plėvele), kuri ne tik apsaugo nuo piktžolių, bet ir šildo sausmedžių šaknis. Krūmų dengti žiemai nereikia.

[Sausmedžių auginimas su juoda austine danga]

Genėjimas. Pirmus 2-3 metus po sodinimo sausmedžių genėti nereikia. Krūmus galite formuoti po 4-5 metų. Genėjimo intensyvumas labai priklauso nuo veislės - vienų veislių krūmai tankėja labiau ir juos reikia karpyti stipriau, kitiems užtenka tik minimalaus genėjimo. Negenėti krūmeliai bus tankūs, apvalūs ir dekoratyvūs, tačiau jeigu jūs norite gero derliaus ir mėgautis stambiomis, skaniomis sausmedžių uogomis, krūmus būtina išgenėti. Geriausias genėjimo laikas yra ruduo - rugsėjo mėnuo, nes sausmedžiai anksti pradeda vegetaciją, anksti ir užbaigia (jau rugpjūčio mėnesį lapai gali pradėti gelsti ir kristi). Pavasarį, prasidėjus vegetacijai, genėjimas jau nerekomenduojamas. Sausmedžių genėjimas turi 2 taisykles:

1. Jaunų stiebų viršūnių nukirpti negalima, nes sausmedžiai žiedus krauna ant praėjusių metų ūglių, dažniausiai viršūnėje ir viršutinėje stiebo dalyje. Nukirpę jas, netektumėte daug derliaus.

2. Formuojamasis genėjimas atliekamas, praretinant krūmą, kad į jo vidurį patektų saulės šviesa. Išgenėtas krūmas turi būti peršviečiamas ir perpučiamas (liaudiškai tariant, kad "žvirblis galėtų praskristi pro krūmą").

[4 metų sausmedis prieš genėjimą]

[4 metų sausmedis po genėjimo]

Pirmiausia išpjaukite ant žemės gulančias, senas, sulaužytas ir nudžiūvusias šakas, taip pat į krūmo vidurį einančias šakas, iškarpykite silpnus, mažus ūglius (nes jie linkę išsišakoti ir labai užtankina krūmą) ir per didelį jaunų stiebų kiekį. Kuo senesnės yra sausmedžių šakos, tuo mažiau jos produktyvios. Genėdami krūme palikite 6-8 stiprius derančius stiebus ir 3-4 pirmamečius stiebus.

[7 metų sausmedis prieš genėjimą]

[7 metų sausmedis po genėjimo: krūme liko 8 stiprūs stiebai]

Jeigu senas krūmas nustojo derėti arba dera labai mažai, jį reikia atjauninti - visus stiebus nupjauti 30-40 cm aukštyje virš žemės paviršiaus, tai daryti rekomenduojama rugsėjo mėn. Kitais metais iš miegančių pumpurų krūme išaugs daug ūglių, iš kurių vėliau reikės palikti iki 10-15 stiprių stiebų.

Ligų ir kenkėjų sausmedžiai yra pažeidžiami mažai. Labiau paplitusios grybinės ligos yra miltligė ir cerkosporozė, iš kenkėjų dažnesni yra rožinių lapsukių lervos, sausmedžių amarai. Apsaugai naudoti agrotechnines priemones (parinkti sausmedžių auginimui tinkamą vietą bei dirvą, laiku išgenėti, palaistyti ir patręšti augalus, iškarpyti pažeistas šakutes arba stiebus) ir biologinius preparatus. Sausmedžių uogas mėgsta paukščiai, tad nokstant uogoms, ant krūmų reikia užtiesti tinklus.

Kiti straipsniai apie sausmedžius