busku medelynas

Vietos ir dirvos parinkimas

-Vieta- Lazdynai geriausiai auga ir dera saulėtoje, šiltoje vietoje, apsaugotoje nuo stiprių vėjų. Jie gali augti ir šiek tiek pavėsyje, bet gausiai dera tik gaudami daug saulės. Didesnis derlius gaunamas sodinant lazdynus nuo vėjų apsaugotose vietose (pvz., prie miško, pastatų ir pan.), nes tokiomis sąlygomis neapšąla ūgliai. Lazdynams auginti tinka lygūs plotai arba šlaitai su tokiu nuolydžiu, kuris netrukdo mechanizuotai prižiūrėti riešutyną. Tinkamiausi yra pietryčių, vakarų, pietvakarių ar šiaurės vakarų šlaitai.

lazdynu-sodinimas [Lazdynų auginimui tinkami pietryčių, vakarų, pietvakarių ar šiaurės vakarų šlaitai]

Reikėtų vengti pietinių šlaitų, kur lazdynas pražysta anksčiausiai, todėl gresia ankstyvos šalnos, galinčios pakenkti žiedams. Lazdynas labai anksti baigia gilų žiemos ramybės periodą, o kelias dienas atšilus žiemos antroje pusėje (kai temperatūra pakyla keliais laipsniais virš 0 °C), gali pradėti augti žirginiai ir iškyla jų pašalimo pavojus, sugrįžus didesniems šalčiams. Pietinėje atodangoje, ypač esant statiems šlaitams, dėl didelių dienos ir nakties temperatūros svyravimų gali labiau pašalti lazdynų pumpurai. Šiauriniai šlaitai netinka kai kurioms veislėms, kurios yra mažiau ištvermingoms žiemą, nes gali padidėti pašalimo pavojus. Taip pat lazdynams auginti labai netinka įdubos, žemos vietos, kur telkiasi šaltas oras ir būna dažnesnis šalnų pavojus. Nepalankios jiems ir atviros kalvų viršūnės, kur žiemą ir ankstyvą pavasarį pučia stiprūs šalti vėjai.

-Dirva- Tinkamiausia dirva lazdynams – purus, humusingas, pakankamai drėgnas ar vidutinio drėgnumo, karbonatingas lengvas priemolis arba juodžemis, kuriame yra daug organinių medžiagų. Tinka ir turtingi mineralinėmis medžiagomis priesmėliai. Šiaip lazdynai dirvai nėra labai reiklūs, bet geriausiai auga laidžioje orui ir vandeniui dirvoje.

lazdynu-sodinimas [Lazdynai mėgsta purią, humusingą, karbonatingą dirvą]

Lazdynai nemėgsta sunkaus molio, šlapių, užmirkstančių, šaltų dirvų, o taip pat ir sausų, smėlėtų, žvyringų, labai mažai humuso turinčių dirvų. Smėlėtose vietovėse lazdynai dažniausiai nedera, nors ir auga.

Lazdynams reikalingi dirvožemiai, turtingi kalciu, kurių reakcija artima neutraliai arba neutrali (pH 6,8-7,5). Jų auginimas tokio tipo dirvožemyje yra aukštos kokybės derliaus garantija. Geriausias ir optimalus gruntinio vandens lygis yra 1,2-1,5 m.

Lazdynų sodinimas

Lazdynus geriausia sodinti rudenį, spalio mėnesį. Tuomet orai būna vėsesni, drėgnesni ir ilgas laikas prigijimui. Iki žiemos pilnai įsišaknijęs sodinukas ankstyvą pavasarį jau pradeda augti. Lazdynus galima sodinti ir pavasarį, iki pumpurų sprogimo, bet reikia stengtis kuo anksčiau, kai tik galima įeiti į dirvą, nes lazdynai labai anksti pradeda vegetaciją.

Prieš sodinant lazdynus, reikia tinkamai paruošti dirvą, iš anksto nupurkšti nuo piktžolių. Veisiant verslinį riešutyną mineralinių trąšų normos prieš sodinimą geriausiai nustatomos remiantis dirvožemio agrocheminės analizės rezultatais. Apytikslės jų normos hektarui yra: 50-150 kg K2O ir 50-100 kg P2O5 v. m., priklausomai nuo dirvožemio derlingumo.

Labai svarbu atkreipti dėmesį į lazdynų sodinukų kokybę. Pageidautina, kad tai būtų 2 metų augalai iš gerai žinomų medelynų, padauginti vegetatyviniu būdu (ne iš sėklų). Vegetatyviškai padaugintų lazdynų sodinukų šaknys turi vieną tiesią ar pusmėnulio forma išlenktą šaknį, apaugusią smulkiomis kuokštinėmis šaknimis.

Lazdynai paprastai sodinami kas 3-4 m tarp augalų ir kas 5-6 m tarp eilių (400–1200 vnt./ha), atsižvelgdami į veislės augumą, dirvos derlingumą, genėjimo būdą bei intensyvumą ir kt. auginimo sąlygas.

lazdynu-sodinimas [Lazdynų sodinimo schema – 3-4 x 5-6 m ]

Iškasamos apie 50-60 cm skersmens ir panašaus gylio duobės, šiek tiek didesnės už sodinuko šaknis. Į duobes įpilama komposto, sumaišyto su viršutinio sluoksnio žemėmis. Jei dirva sunkesnė – dedama nerūgščių durpių ir smėlio. Prieš sodinant įpilama šiek tiek vandens, kuris turi susigerti į paruoštą žemės mišinį. Prieš sodinant šaknis reikėtų pamerkti į molio arba molio-mėšlo tyrę. Jei šaknys per ilgos, jas šiek tiek patrumpinkite, kad neužsilenktų. Duobės apačioje supilkite iš komposto ir žemės kauburėlį, ant jo uždėkite sodinuką ir išskleiskite šaknis į skirtingas puses. Tada pilkite komposto-žemių mišinį, gerai apmindykite jį aplink augalą ir gausiai palaistykite. Lazdynai sodinami 25-30 cm giliau nei augo medelyne. Vegetatyviškai padaugintas lazdyno sodinukas tikrojo šaknies kaklelio neturi, juo vadinama ta vieta, kur baigiasi šaknis ir prasideda stiebas, kur keičiasi žievės spalva. Lazdyną pasodinus giliau, susiformuoja didesnės šaknys, todėl augalas geriau auga ir dera, tampa atsparesnis sausroms. Sodininkai rekomenduoja rudenį pasodintą augalą apmulčiuoti durpėmis.

Kiti straipsniai apie lazdynus