Šilauogių nauda ir veislės
Sodinė šilauogė (Vaccinium corymbosum) labai sparčiai populiarėja Lietuvoje. Kultūrinės aukštaūgės šilauogės į mūsų šalį atkeliavo iš Šiaurės Amerikos. Tai apie 1,5 - 2 m aukščio krūmas, priklausantis Vaccinium genties augalams, iš kurių mums žinomi vaivorai (girtuoklės), bruknės, mėlynės, spanguolės. Šilauogė yra ilgaamžis erikinių šeimos augalas, galintis gyventi iki 50-60 metų, tačiau po 20-25 metų krūmus reikia nupjauti ir atjauninti.
Šilauogės uogų vertė
Šilauogių uogos yra labai skanios ir aromatingos. Šilauogės ne veltui vadinamos “jaunystės” arba XXI amžiaus uogomis, nes jos sukaupia didžiulį antioksidantų kiekį. JAV Žmogaus mitybos dėl senėjimo tyrimo centras (Ronald L. Prior) iš tirtų 43 šviežių uogų, daržovių bei vaisių pavyzdžių nustatė, kad šilauogėse aptikta daugiausia antioksidantų, todėl jos sėkmingai naudojamos, kovojant ir užkertant kelią vėžiniams susirgimams. JAV žurnalas “Forbes” paskelbė sveikiausių pasaulyje maisto produktų penketuką, kuriame pirmoje vietoje yra šilauogės (po jų - lašiša, brokoliai, spanguolės ir žalioji arbata).
Iš šilauogių išskirti net 25 skirtingi antocianinai, kai avietėse rasti tik 5, juoduosiuose serbentuose ir aronijų vaisiuose – 4. Todėl kokybine antocianinų sudėtimi šilauogės yra nepakeičiamos mūsų regėjimui, geram nervų sistemą sudarančių ląstelių funkcionavimui, kraujagyslių būklei gerinti.
Šilauogėse sukaupti junginiai redukuoja „blogąjį“ cholesterolį ir padeda gaminti „gerąjį“. Tuo būdu mažinama širdies ir kraujagyslių ligų susirgimo rizika, insulto grėsmė. Šilauogių antocianinai yra naudojami kaip natūralūs dažai maisto pramonėje. Šilauogės turi vitaminų A, B1, B2, C ir PP, karotinoidų, elaginės, folinės rūgšties, skaidulinių medžiagų, kalio, fosforo, geležies, mangano ir kitų naudingų medžiagų. Užtenka per dieną suvalgyti pusę stiklinės šilauogių, kad jūsų organizmas būtų aprūpintas vertingomis medžiagomis.
Šilauogės padeda smegenų neuronams efektyviau susisiekti vieniems su kitais. Jos turi fermentų, kurie gerina atmintį ir koordinaciją.Šilauogės saugo nuo šlapimo takų uždegimų ir mažiną jų infekcijų riziką. Uogos tinka diabetikams, jos nesukelia ir net palengvina alergijas, tad tinkamos ir patiems mažiausiems. Jos pasižymi antiuždegiminėmis, antisklerotinėmis, antinavikinėmis savybėmis. Šilauogių sultys bei džiovintos uogos - naudinga priemonė nuo žarnyno ligų.
Šilauogių veislės
Šilauogių veislių yra daug, jos skiriasi derėjimo laiku, derlingumu, uogų dydžiu, skoniu, spalva, vaškinio apnašo intensyvumu, odelės tvirtumu, krūmų augumu, ištvermingumu žiemą, atsparumu ligoms. Gerą prekinę išvaizdą turi šviesiai mėlynos uogos, su intensyviu vaškiniu apnašu. Ypač vertinamos veislės, turinčios nedidelį vaiskočio prisitvirtinimo randelį, kuris nuskynus uogą lieka sausas. Jei odelė šioje vietoje įtrūksta, tokių veislių uogos išsilaiko prasčiau.
Nuo žydėjimo iki pirmojo skynimo vidutiniškai praeina 50-60 dienų. Labai ankstyvų ir ankstyvų veislių šilauogių uogos ima nokti liepos pradžioje arba viduryje, vidutinio ankstyvumo – liepos pabaigoje - rugpjūčio pradžioje, vėlyviausių veislių uogos skinamos rugsėjį arba ir spalį. Mūsų gamtinėmis sąlygomis rekomenduojama rinktis ankstyvų ir vidutinio ankstyvumo veislių šilauoges, vėlyvų veislių gali nespėti iki šalčių prinokti visos uogos. Tačiau pastaraisiais metais, kai vasarą dažnai būna karšta, o ruduo yra ilgas ir šiltas, vėlyvųjų veislių uogos sunoksta žymiai anksčiau. Dauguma šilauogių veislių yra palyginti ištvermingos žiemą, jos puikiai peržiemoja, jei temperatūra nenukrinta žemiau -25 C šalčio. Šilauogės nemėgsta staigių temperatūrų svyravimų žiemą.
Populiariausių šilauogių veislių penketuką Europoje sudaro veislės: ‘Duke’, ‘Patriot’, ‘Bluecrop’, ‘Bluegold’ ir ‘Chandler’. Be šių veislių Lietuvoje sodininkai augina ir ‘Spartan’, ‘Toro’, ‘Bonus’, ‘Reka’, ‘Earliblue’, ‘Denis blue’, ‘Bluejay’, ‘Darrow’, ‘Sierra’ bei kitas veisles.
Kiek reikia pasodinti šilauogių sodinukų?
Šilauogės yra kryžmadulkiai augalai, tai norint gauti didesnį derlių, reikėtų pasisodinti bent 2 skirtingų veislių krūmus. Auginant vieną veislę, šilauogės derlius gali sumažėti iki 30 %. Daugumai šilauogių geriausios apdulkintojos yra veislės ‘Bluecrop’ ir ‘Chandler’. Jos puikiai tinka apdulkinti vidutinio ankstyvumo ir vėlyvesnes veisles. Ankstyvosioms šilauogėms apdulkinti rekomenduojamos veislės ‘Patriot’ arba ‘Duke’.
Savame sode geriausia pasisodinti kelias skirtingo ankstyvumo veisles, kad kuo ilgiau valgytumėte šviežias uogas. Šiuo atžvilgiu labai tinka šilauogių veislės su ištęstu derėjimu (pvz., ‘Bluecrop’, ‘Chandler’dera 4-6 savaites). Pagal poreikius šeima sodelyje gali pasisodinti nuo 3-4 iki 7-10 krūmų šilauogių.
Kiti straipsniai apie šilauoges